De geopolitieke kaarten worden opnieuw geschud en private equity behoort tot de grote winnaars. Het conflict tussen de Verenigde Staten en Iran, de aanhoudende spanningen in het Midden-Oosten en de strategische herpositionering van grote machtsblokken hebben directe gevolgen voor de wereldeconomie. Beleggers kijken naar olieprijzen en beurskoersen, maar de werkelijk interessante effecten liggen dieper. Ze liggen in de structurele verschuivingen die deze geopolitieke onrust in gang zet, en in de vraag welke beleggingscategorieën daar het beste van profiteren. De kansen nemen toe dat private equity tot de grote winnaars behoort.
Olieprijs en geopolitiek: de belasting op de economie
Een van de meest directe transmissiemechanismen van geopolitieke spanningen naar de reële economie loopt via de olieprijs. Wanneer de Straat van Hormuz onder druk staat of sanctieregimes worden aangescherpt, stijgt de olieprijs. Een hoge olieprijs werkt als een belasting op de gehele economie. Hogere energiekosten sijpelen door in transportkosten, productiekosten en uiteindelijk in consumentenprijzen. Het effect is vergelijkbaar met een verhoging van de btw: het drukt de koopkracht van huishoudens en de marges van bedrijven, zonder dat er een budgettaire tegenprestatie tegenover staat.
Kunstmatige intelligentie introduceert een sterke deflatoire kracht in de economie.
In een normale conjunctuurcyclus zou dat inflatoir werken. Maar de huidige cyclus is niet normaal. Kunstmatige intelligentie introduceert een sterke deflatoire kracht in de economie. AI verlaagt de marginale kosten van kenniswerk, versnelt productieprocessen en maakt schaalvoordelen bereikbaar die voorheen waren voorbehouden aan de allergrootste ondernemingen. De combinatie van deze twee krachten, de inflatoire druk van hoge olieprijzen op korte termijn en de deflatoire werking van AI, leidt tot een bijzonder regime. De netto-uitkomst is dat de inflatie wordt getemperd en mogelijk zelfs omslaat in deflatie, met name in sectoren waar AI de productiviteitswinst het snelst realiseert. Dat is een fundamenteel ander macro-economisch landschap dan waar veel beleggers mee rekenen.
Voor centrale banken ontstaat hierdoor een ongemakkelijke positie. De olieprijs suggereert verkrapping, de AI-deflatie suggereert verruiming. In de praktijk zal dit waarschijnlijk leiden tot een geleidelijke daling van de rente, omdat centrale banken uiteindelijk meer gewicht toekennen aan de structurele deflatoire trend dan aan het cyclische olie-effect. En juist die dalende rente is een belangrijke katalysator voor private equity.
Geopolitieke spanningen versnellen drie grote transformaties
De geopolitieke spanningen van dit moment zijn niet tijdelijk van aard. Ze markeren een structurele verschuiving van een unipolaire naar een multipolaire wereldorde, waarin landen en bedrijven gedwongen worden hun strategische afhankelijkheden te heroverwegen. Dat uit zich in ten minste drie grote transformatieprocessen die nu gaan versnellen.
1. Energietransitie
De kwetsbaarheid van fossiele aanvoerlijnen, of het nu gaat om Russisch gas of Midden-Oosterse olie, maakt de urgentie van energieonafhankelijkheid groter dan ooit. Europa was eerst afhankelijk van Russisch gas en nu afhankelijk van Qatarees gas. De vergelijking van de regen in de drup dringt zich op. Landen die hun energievoorziening willen veiligstellen, investeren versneld in hernieuwbare bronnen, in nucleaire energie en in opslagtechnologieën. Dat zijn kapitaalintensieve trajecten die zich uitstrekken over decennia en die vragen om geduldig, langetermijnkapitaal, precies het type kapitaal dat private equity biedt.
2. Herstructurering van toeleveringsketens
De les van de pandemie dat lange, lineaire ketens kwetsbaar zijn, wordt door de huidige geopolitieke realiteit met kracht onderstreept. Bedrijven verleggen productie van China naar Vietnam, India of Mexico. Ze investeren in nearshoring, in automatisering en in dubbele sourcingstructuren. Dat zijn complexe, meerjarige transformaties die operationele expertise vereisen — een kerncompetentie van private-equitypartijen.
3. defensie- en veiligheidstransitie
Europese landen verhogen structureel hun defensiebudgetten, de NAVO investeert in nieuwe capaciteiten en de cyberveiligheid van kritieke infrastructuur wordt opgeschaald. Elk van deze domeinen creëert investeringsmogelijkheden die niet primair via de beurs worden bediend, maar via private kapitaalstromen.
Private equity en bedrijfstransformatie: waarom het model beter past
Beursgenoteerde bedrijven zijn structureel beperkt in hun vermogen om diepgaande transformaties door te voeren. De kwartaalrapportagecyclus, de druk van activistische aandeelhouders samen met andere stakeholders en de transparantie-eisen van toezichthouders maken het moeilijk om op korte termijn winstgevendheid op te offeren ten gunste van strategische herpositionering. Een beursgenoteerd bedrijf dat aankondigt twee jaar lang lagere marges te accepteren om zijn toeleveringsketen te herstructureren, wordt afgestraft door de markt.
Private equity kent deze beperkingen niet. Een private-equityfonds kan een bedrijf acquireren, een driejarenplan implementeren, de organisatie herstructureren en vervolgens het getransformeerde bedrijf weer verkopen of naar de beurs brengen, zonder de tussentijdse druk van publieke aandeelhouders. De fondshorizon van doorgaans zeven tot tien jaar sluit perfect aan bij de tijdshorizon van de transformaties die nu nodig zijn. Bovendien beschikken private-equitypartijen over operationele expertise en netwerken die specifiek zijn toegesneden op dit soort trajecten. Ze brengen niet alleen kapitaal, maar ook managementcapaciteit, sectorkennis en ervaring met complexe herstructureringen.
Historisch gezien presteert private equity het sterkst in perioden van economische transitie en dislocatie. Na de financiële crisis van 2008 waren het de private-equityvintages van 2009 en 2010 die uitzonderlijke rendementen behaalden, juist omdat ze konden investeren in bedrijven die fundamenteel moesten worden getransformeerd. De huidige geopolitieke onrust biedt een vergelijkbare dynamiek, maar dan gedreven door geopolitieke in plaats van financiële dislocatie.
De huidige visie van de Federal Reserve is dat de kerninflatie slechts geleidelijk zal dalen: naar 2,6 procent in 2026 en 2,4 procent in 2027. Ik verwacht dat deze vooruitzichten veel te pessimistisch zullen blijken. Met de kerninflatie die momenteel op 2,8 procent staat, acht ik het heel goed mogelijk dat de Amerikaanse inflatie in de loop van 2026 naar 2 procent daalt. De tariefverhogingen van de regering Trump hebben weliswaar een eenmalig prijseffect, maar dit heeft geen blijvende inflatoire impact. De kerninflatie voor goederen bedraagt momenteel 1,2 procent, maar de bijdrage aan de totale kerninflatie is gering: slechts 0,3 procentpunt.
Fusies en overnames (M&A): van tijdelijk oponthoud naar structurele versnelling
De markt voor fusies en overnames heeft de afgelopen jaren onder druk gestaan, eerst door de renteverhogingen en vervolgens door de geopolitieke onzekerheid. Het conflict tussen de Verenigde Staten en Iran is in dat opzicht niet meer dan een tijdelijk oponthoud in een onderliggende trend die onmiskenbaar opwaarts wijst. De fundamentele drijfveren voor fusies en overnames (de noodzaak van schaalvergroting, digitalisering, toegang tot nieuwe markten en consolidatie van gefragmenteerde sectoren) zijn door de geopolitieke ontwikkelingen niet verminderd maar juist versterkt.
Zodra de directe onzekerheid afneemt en de beurzen normaliseren, zal de opgekropte vraag naar transacties zich manifesteren. Bedrijven die hun toeleveringsketens willen herstructureren, hebben overnames nodig om lokale productiecapaciteit op te bouwen. Energiebedrijven die willen diversifiëren, zoeken acquisitiedoelen in hernieuwbare energie. Technologiebedrijven die AI-capaciteiten willen inbouwen, acquireren startups en scale-ups. In al deze gevallen speelt private equity een centrale rol, zowel als koper als verkoper, en profiteert het fonds van de kansen die ontstaan in perioden van geopolitieke onzekerheid.
De dalende rente versterkt dit effect aanzienlijk. Private-equitytransacties zijn inherent afhankelijk van vreemd vermogen. Wanneer de rente daalt, worden overnames goedkoper, stijgen de waarderingen van portefeuillebedrijven en worden daardoor exits aantrekkelijker. De combinatie van toenemende transactiebehoefte en dalende financieringskosten is historisch gezien de ideale voedingsbodem voor een nieuwe M&A-cyclus waarin private equity een hoofdrol speelt.
Private equity in de beleggingsportefeuille: strategische allocatie
Voor beleggers die hun portefeuille positioneren voor de komende vijf tot tien jaar, verdient private equity een prominentere plek in de allocatie. Niet omdat het risicovrij is (illiquiditeit, J-curve-effecten en managerselectierisico blijven reëel) maar omdat de structurele rugwind uitzonderlijk sterk is. De geopolitieke transformatie creëert dealflow, de AI-revolutie verlaagt de operationele kosten van portefeuillebedrijven, de dalende rente maakt financiering goedkoper en de behoefte aan fundamentele bedrijfstransformaties bevoordeelt partijen die buiten het publieke domein opereren.
De vergelijking met beursgenoteerde aandelen is in dit licht instructief. Publieke markten reageren op geopolitieke schokken met volatiliteit en risicoaversie. Private markten reageren met waarderingsaanpassingen die koopkansen creëren. Waar de beursgenoteerde belegger gedwongen is om door de storm heen te kijken en koersdalingen te absorberen, kan de private-equitybelegger de storm gebruiken om tegen aantrekkelijke waarderingen in te stappen. Dat verschil in dynamiek is in tijden van geopolitieke onrust bijzonder waardevol.
De geopolitieke onrust van dit moment is niet slechts een risicofactor die moet worden gemanaged. Het is een katalysator voor structurele economische verandering.
De geopolitieke onrust van dit moment is niet slechts een risicofactor die moet worden gemanaged. Het is een katalysator voor structurele economische verandering. En private equity is bij uitstek het vehikel dat als het ware is ontworpen om van zulke veranderingen te profiteren. Het conflict mag op korte termijn voor onzekerheid zorgen en de M&A-markt tijdelijk stilleggen, maar de onderliggende krachten zoals transformatiebehoefte, dalende rente, deflatoire druk door AI en de herstructurering van mondiale toeleveringsketens wijzen allemaal in dezelfde richting. Wie vandaag belegt voor de lange termijn, doet er goed aan private equity niet als bijzaak maar als strategische kernallocatie te beschouwen, juist in een wereld waarin geopolitieke onrust, dalende rente en kunstmatige intelligentie de spelregels fundamenteel veranderen.
Han Dieperink
Het artikel is geschreven door Han Dieperink, beleggingsspecialist, Chief Investment Strategist bij vermogensbeheerder Auréus, voormalig Chief Investment Officer van de Rabobank, schrijver van verschillende boeken over de financiële markten en beleggen en Senior Advisor bij BB Capital.